2019.06.20

Wystawa „Kolory Prawosławia: Cypr i Polska” przebywa w Larnace

 
Sławomir Kiryluk Po przychylnym przyjęciu wystawy w stolicy Cypru Nikozji, 16 czerwca 2019 r. w dniu Pięćdziesiątnicy Metropolita Cypru Chryzostomos II zainaugurował ją ponownie w Larnace, mieście św. Łazarza, przyjaciela Chrystusa. Uczestnicy ceremonii, organizatorzy i goście ujrzeli 90 zdjęć prezentujących różnorodność Prawosławia na Cyprze i w Polsce. Można było nabyć towarzyszące wystawie albumy oraz otrzymać materiały promujące miasto Białystok.

Prezentacja zdjęć „Kolory Prawosławia. Cypr” zaczęła się pod koniec ubiegłego w Białymstoku, następnie na początku roku dotarła do Warszawy. Obecnie wystawa powiększona o „Kolory Prawosławia. Polska” przebywa w Larnace, drugim po Nikozji mieście na Cyprze. Taka wystawiennicza trasa jest możliwa dzięki zaangażowaniu Archidiecezji Cypryjskiej, Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Orthphoto.net, Cypryjskiego Towarzystwa Fotograficznego, Metropoli Kition i Komitetu Cerkiewnego Świętego Łazarza.

Jak odczytano w liście z pozdrowieniami Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy: „Ta wystawa jest potwierdzeniem, że relacje między Cerkwią Prawosławną w Polsce a Cerkwią Cypryjską rozwijają się pomyślnie. To świadectwo faktu, że cerkiew nie ma granic oraz jest miejsce i przestrzeń, w których ludzie zjednoczeni w głoszeniu Królestwa Bożego na ziemi, są prowadzeni do zbawienia i życia wiecznego.”

https://wiadomosci.cerkiew.pl/news.php?id_n=2408

Dotychczas projekt „Kolory Prawosławia” razem z edycją cypryjską stanowi osiem wystaw i albumów. Od ubiegłego roku kolejne edycje zaczął poprzedzać międzynarodowy konkurs fotograficzny. I aktualnie trwa konkurs, którego celem jest zaprezentowanie różnorodności i piękna Prawosławia tym razem w Albanii. Jego zwieńczeniem będzie kolejny album i wystawa. Więcej na ten temat na specjalnej stronie orthphoto.net

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.