opis

Pragniemy zabrać Państwa w przepiękną tematyczną podróż opowiadającą o kolorach Prawosławia w Polsce. Chcemy pokazać polskie Prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Zaczynamy od Polski, ale oczekujemy, że Kolory Prawosławia zapoczątkują cykl prezentowania innych zakątków świata, w których też żyją prawosławni. Chcielibyśmy w ten sposób pokazać skupioną wokół Prawosławia społeczność wraz z jej specyfiką i kulturowym kolorytem.

Wystawę swoim honorowym patronatem objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski.
Wystawa jest organizowana z Błogosławieństwa Metropolity Prawosławnego Warszawy i całej Polski Sawy.

format A3Wystawa w formacie A3 to 200 zdjęć  z pojedyńczymi fotografiami, uzupełnionymi o podpisy i autorskie tytuły z portalu Orthphoto.net.

Zdjęcia wydrukowane sa na papierze fotograficznym. By móc zaprezentować tę wersję wystawy należy zorganizować ramy w które mogą być włożone zdjęcia.

Druga wersja to druk wystawy na spienionym PCV.

Plansze prezentują różnorakie obszary działalności, architektury i historycznego dziedzictwa Cerkwi prawosławnej w Polsce.

format A0Wystawa w formacie A0 zawiera 30 plansz z fotografią przewodnią oraz kilkoma zdjęciami ukazującymi ten sam temat.
Plansze prezentują różnorakie obszary działalności, architektury i historycznego dziedzictwa Cerkwi prawosławnej w Polsce. Fotografie wzbogacone są o kilkuzdaniowy opis.

Zdjęcia prezentowane są w aluminiowym systemie, który można prezentować zarówno w budynkach jak i na świerzym powietrzu. System wraz ze zdjęciami jest dostępny u lokalnych partnerów.

albumWystawie "Kolory prawosławia. Polska" towarzyszy album pod tym samym tytułem.

Album to 176 stron w formacie A4 z twardą okładką, na których prezentujemy ponad 120 zdjęć.

Publikacja powstała na podstawie wydania warszawskiej Metropolii Prawosławnej o takim samym tytule z roku 2011.

CD: fotokast i muzykaNa wernisażach wystawy "Kolory prawosławia. Polska" dostępne są także CD z fotokastem prezentującym w łączonej formie filmu i zdjęć życie Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Na płycie z fotokastem dostępne są także wybrane utwory muzyki cerkiewnej, zarejestrowanej przez red. Jana Smyka. Śpiewają tylko polskie prawosławne chóry, choć w różnych językach. Chóry dziecinne, młodzieżowe; parafialne i monasterskie; cywilne oraz wojskowe. Pieśni śpiewane w polskich cerkwiach i dzwony brzmiące na dzwonnicach polskich cerkwi. Takie dźwiękowe KOLORY PRAWOSŁAWIA. POLSKA.

Animacje: Historia prawosławia w Polsce i o prof. Jerzym Nowosielskim

W ramach materiałów dodatkowych powstały dwie animacje jedna prezentująca stan obecny i historię prawosławia w Polsce, a druga w skrócie prezentujące sylwetkę prof. Jerzego Nowosielskiego

wideo

 Wystawie towarzyszy film autorstwa Romana Wasiluka a także w trakcie wernisażu wyświetlany może być film autorstwa Jerzego Kaliny: Prawosławie w Polsce.

Prawosławie w Polsce - Jerzy Kalina
Reportaż opowiada o historii i współczesności prawosławia w Polsce. Począwszy od misji świętych Cyryla i Metodego, poprzez prawosławno-bizantyjskie wpływy z Rusi, kończąc na współczesności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W programie: o świętych Cerkwi w Polsce, najważniejszych ośrodkach monastycznych, działalności charytatywnej, edukacyjnej, aktywności laikatu młodzieży i dorosłych, tradycjach sztuki pisania ikon, śpiewu i budownictwa cerkiewnego.
Motywem przewodnim jest malowanie ikon przez dzieci na krzyżu wotywnym, który został wyświęcony na rozstajach dróg gdzieś na Podlasiu

materiały promocyjneWystawa ma przygotowane różne wersje językowe plakatu i zaproszenia.

W razie potrzeby służymy pomoca w przygotowaniu wersji do druku z uwzglednieniem informacji specyficznych dla danego wernisażu.

W razie potrzeby promocji wystawy możemy również przesłac tekst promocyjny wystawy wraz z kilkoma wybranymi zdjęciami.


sponsorzy

Projekt jest w współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ramach konkursu "Współpraca w ramach Dyplomacji Publicznej 2013 r."

Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa takze bez pomocy:
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Urzędu Miejskiego w Białymstoku
Urzedu miasta i gminy w Michałowie
Fundacji Dialog Narodów
Fundacji Oikonomos
ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia
firm:
Adampol, Unibep, Pronar, Naftan

Wernisaż w Etiopii sponsorowali: Airon Green Energy Turbines, Pronar oraz Unibep i Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Serdecznie dziękujemy!

wesprzyj

Projekt jest cały czas w trakcie realziacji. Mamy nadzieje w dalszym ciągu pokazywać piekno prawosławia w Polsce zarówno w naszym kraju jak i na świecie.

Osoby chcące wesprzeć ten projekt lub serwis Orthphoto zapraszamy do zapoznania się z działem w serwisie: http://www.orthphoto.net/support.php

Jeśli uważają Państwo, że projekt jest wart wsparcia prosze w opisie przelewu dodac: Kolory Prawosławia.Polska.