2017.09.27

„Kolory Prawosławia. Polska” w Irkucku

 
Aleksnader Wasyluk Irkuck to kolejne miasto w Rosji na trasie wystawy „Kolory Prawosławia. Polska”. Jest to ostatnie miejsce gdzie zawitaliśmy w ramach projektu realizowanego z dotacji Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Ostatnie w ramach projektu ale na pewno nie ostatnie w krajach do, których tym razem dotarliśmy, bo już teraz pojawiły się konkretne zaproszenia, o których mamy nadzieję wkrótce napiszemy więcej.

Wystawa w Irkucku została pokazana w centrum wystawienniczym im V.S. Rogala. Uroczysty wernisaż miał miejsce 26 września, o godzinie 16.00. Wystawę otworzyli: Konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek, Dyrektor departamentu kultury miasta Irkuck Witalij Borysznikow, ks. Dimitr Maksimov przedstawiciel metropolii Irkuckiej oraz dyrektor Muzeum Rita Drozdowa

Dyrektor departamentu podkreślił fakt licznej Polonii zamieszkującej w Irkucku. Zwrócił on również uwagę na piękno zdjęć, z którymi mógł się zapoznać w trakcie spotkań przygotowujących wystawę. Wyraził też nadzieję, że ta mniej znana Polska zostanie ciepło przyjęta przez mieszkańców miasta. Konsul RP podziękował dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by wystawa mogła zawitać do stolicy wschodniej Syberii - miasta wielonarodowego; wyraził też nadzieję pokazania wystawy w innych dużych miastach okręgu konsularnego. Ks. Dimitr Maksimow powitał polską delegację na ziemi irkuckiej i podziękował za możliwość poznania życia prawosławnej społeczności z innego kraju niż Rosja.

Wraz z wystawą, organizatorzy jak zwykle postarali się o to by otwrcie uświetnił występ wokalny. Tym razem, podobnie jak w Jekaterynburgu, wystąpił zespół wokalny „ZaTopieni w historii”, z parafii w Topilcu. Wprowadzenie do wykonywanych utworów i całego projektu zaprezentował o. Jarosław Jóźwik. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ 30-osobowego zespołu ludowego z Lubelskiego UMSC, który w tych dniach przebywał na zaproszenie konsula w Irkucku.

Wystawa w Irkucku dla zwiedzających dostępna jest do 22 października. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

Sponsorzy wystawy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski
Fundacja Oikonomos, Fundacja Dialog Narodów, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce
Firma Kan

Partnerzy:
Metropolia Irkucka, Centrum wystawienniczym im V.S. Rogala, Radio Wiera, Konsulat RP w Irkucku

Fot: G. Klimiuk, A. Wasyluk