2017.09.23

Wystawa „Kolory Prawosławia. Polska” w Jekaterynburgu

 
Aleksnader Wasyluk
Kolejnym miejscem, do którego zawitała wystawa „Kolory Prawosławia. Polska” jest Jekaterynburg. To już trzecie miasto (po Sankt Petersburgu i Moskwie), gdzie mieszkańcy Rosji mogą zapoznać się z prawosławiem w Polsce. Tym razem wystawa pokazywana jest w Centrum Duchowno-Oświatowym „Carskie” Metropolii Jekaterynburgskiej.

Otwarcie wystawy, które odbyło się 22 września, o 18.00 i miało szczególnie uroczysty przebieg. Uczestniczyło w nim aż 4 biskupów (w tym 3 metropolitów): Metropolita Jekaterynburski i Wierchoturski Cyryl, Metropolita Werii Pantelejmon, Metropolita Kurgański i Bełoozierski Józef oraz biskup Sredniouralski Eugeniusz. Otwarcie miało miejsce w dniu, kiedy w Białymstoku świętowano 25-lecie przeniesienia relikwii św. Męcz. Gabriela do Polski. Na wystawie oprócz zdjęć, była przyniesiona również ikona z cząstka relikwii. Ikony, która na co dzień znajduje się w miejscowej katedrze.

W swoim wystąpieniu Metropolita Cyryl wspomniał o wizycie w Polsce i o tym jak bardzo pozytywne wrażenie odniósł na temat prawosławia w Polsce. Wyraził też nadzieję, że takie projekty i możliwość spotykania się w ramach wspólnych projektów, przyczyni się do większego zrozumienia mieszkańców obu krajów.

Aleksander Wasyluk – w imieniu organizatorów podziękował władyce Cyrylowi, ojcowi Iwanowi Nikulinowi oraz wszystkim osobom, które się opiekowały polską grupą. Podkreślił, że dzięki troskliwej opiece polska delegacja czuła się jak u siebie w domu.

Metropolita Pantelejmon zaś powiedział, że również ma bardzo dobre wspomnienia z Polski i z chęcią do nas przyjeżdża. Wyraził zadowolenie z faktu, że jest częścią naszej wystawy, i zaprosił wystawę do Grecji. Jak się okazało, zarówno w albumie jak i na jednej z plansz wystawowych, jest zdjęcie z jego wizyty w Polsce. Dodatkowym smaczkiem był fakt, że grecka delegacja miała ze sobą tłumacza rodem z Polski o. Pawła Samojluka.

Metropolita Józef zaznaczył, że jeszcze nie był w Polsce, ale daleko od Polski, w jego diecezji, również modlą się do młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego.

Po oficjalnych wystąpieniach zaprezentował się zespół wokalny „ZaTopieni w historii”, z parafii w Topilcu, wykonując pieśni ze swoich spektakli. Po koncercie grupa z Polski została zaproszona przez metropolitę Cyryla na dodatkowe spotkanie i dodatkowy występ zespołu.

Po oficjalnym otwarciu i poczęstunku (na którym odnaleźć było można m.in. polskie słodkości) odbyło się spotkanie na temat Prawosławia w Polsce, jego historii i stanu obecnego. Na początek zebrani goście obejrzeli animację Pawła Iwaniuka, a potem zadawali pytania ojcom Jarosławowi Jóźwikowi i Piotrowi Omelczukowi oraz organizatorowi wystawy Aleksandrowi Wasyluk.

W trakcie pobytu polska delegacja odwiedziła m.in.: Radio Woroneż i Telewzję Soyuz. W obu tych stacjach zostały nagrane audycje o prawosławiu w Polsce.

Wystawa w Jekaterynburgu dla zwiedzających dostępna jest do 22 października. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

Więcej szczegółów

Materiał wideo z otwarcia wystawy.

News na stronie metropolii.


Sponsorzy wystawy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski
Fundacja Oikonomos, Fundacja Dialog Narodów, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce
Firma Kan


Partnerzy:
Metropolia Jekateynburska, TV Soyuz, Centrum duchowno-oświatowym „Carskie”, Sobór Wielkiej Męczennicy Katarzyny, Radio Wiera, Ambasada RP w Moskwie i Polski Instytut w Moskwie

Zdjęcia: Grzegorz Klimiuk