2017.07.24

Otwarcie wystawy "Kolory prawosławia. Polska" w Moskwie

 
Adrian Kazimiruk
20 lipca b.r. w Salach soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Polska”.

W pierwszej części otwarcia głos zabrali: Ambasador Rzeczpospolitej w Rosji p. Włodzimierz Marciniak oraz Dyrektor Radia Wiera  - p. Roman Torgaszin. W bardzo ciepłych słowach odnieśli się oni do prezentowanej wystawy, jednocześnie dziękując za możliwość pokazania prawosławia w Polsce poprzez niezwykłe fotografie. Natomiast o wystawie, trudzie jej organizacji, wcześniejszych wersisażach a także o serwisie Orthphoto opowiedział Aleksander Wasyluk, prezes Stowarzyszenia Orthnet. Uroczystość poprowadził Denis Makhanko z Radia Wiera.

Drugą częścią otwarcia był koncert Młodzieżowego Chóru Katedralnej Parafii św. Mikołaja z Białymstoku pod dyrygenturą p. Joanny Jurczuk. Grupa chórzystów wykonała kilka utworów liturgicznych i paraliturgicznych. Między wykonywanymi kompozycjami do słuchaczy zwracał się ks. diakon Piotr Makal, który przybliżał treść i historię śpiewanych utworów.

Podczas wernisażu można było nabyć album, z którego pochodzą wystawiane fotografie oraz dzięki technologii VR, odbyć wirtualną wycieczkę po cerkwiach w Białowieży i Lublinie.

Wspólne spotkanie zakończyło się w bankietem, podczas którego białostocki chór wystąpił z małym koncertem.

21 lipca grupa opuściła Moskwę i udała się w kierunku Polski, po drodze odwiedzając jeszcze Żeński Monaster św. Tichona w Toropcu słynący z mirotoczywych ikon.

Uczestnicy wyjazdu pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy udzielili nieocenionego wsparcia przy organizacji tego wyjazdu.

Podziękowania kierowane są również do organizatorów w osobach: Aleksandra Wasyluka, ks. Jarosława Jóźwika i o. Piotra Makala za otwartość, duchową opiekę i profesjonalizm, jakie sprawiły, że wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci, upłynął w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Wideo z wydarzenia

Relacja z wydarzenia w:
Radio Orthodoxia
Polskim Radiu Białystok
TVP Białystok
Programie "U źródeł wiary"
Radio Wiera

Sponsorzy wystawy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Białystok,  Urząd Marszałkowski
Fundacja Dialog Narodów
Firma Kan
 

Partnerzy:
Radio Wiera, Ambasada RP w Moskwie i Polski Instytut w Moskwie