2017.07.19

"Kolory prawosławia. Polska" w Petersburgu w Muzeum Historii Religii

 
Magdalena Nazaruk
18 lipca odbył się kolejny wernisaż serwisu Orthphoto w ramach trasy z wystawą „Kolory Prawosławia – Polska”. Dzięki gościnności Muzeum Historii Religii ekspozycja została zaprezentowana w samym centrum Petersburga. Wernisaż wraz z koncertem Chóru Młodzieżowego Parafii św. Mikołaja z Białegostoku pod dyrygenturą Joanny Jurczuk, wzbudził duże zainteresowanie Petersburżan, polskich mieszkańców miasta, a nawet zgromadził publiczność spoza Rosji.

Wydarzenie rozpoczęło się powitaniem zgromadzonych przez zastępcę dyrektor Muzeum Jekaterinę Teriukową, która wyraziła radość z możliwości zaprezentowania wystawy w murach tej instytucji oraz chęć dalszej współpracy. Następnie głos zabrał konsul Polski w Rosji Andrzej Chodkiewicz, entuzjastycznie odnosząc się do tematu wystawy, który burzy stereotypowe postrzeganie struktury wyznaniowej w Polsce. Natomiast o całej inicjatywie wystawy opowiedział pomysłodawca i koordynator projektu - Aleksander Wasyluk. Na koniec głos zabrał ks. Jarosław Jóźwik. Przybliżył on wszystkim zgromadzonym historię prawosławia na ziemiach polskich.

Podczas koncertu szczególne poruszenie wywołały pieśni rosyjskie w wykonaniu młodych chórzystów z Białegostoku. Ostatnim punktem programu był bankiet dla wszystkich przybyłych. Goście otrzymali płyty CD z prezentacją zdjęć i polską muzyką cerkiewną oraz prezenty od Urzędu Miasta Białystok. Po wernisażu można było nabyć album, z którego pochodzą wystawiane fotografie.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać unikatowe zbiory Muzeum Historii Religii, okraszone opowieściami przewodnika. Co więcej, mogli podziwiać piękno zabytkowej architektury oraz monumentalnych cerkwi Wenecji Północy podczas rejsu po głównej petersburskiej rzece Newie.

Grupa podróżujących spotkała się z ciepłym przyjęciem, a wystawa wzbudziła zainteresowanie polskim prawosławiem i jego kulturowością. Urokliwe rosyjskie Miasto Mostów powitało wystawę, tworząc uniwersalnym językiem fotografii kolejny most pomiędzy dwoma sąsiadami. Sąsiadami terytorialnie, ale i sąsiadami w wierze, która jednoczy i zmazuje wszelkie odrębności.

Fot. Tomasz Grześ

Transmisja live z wydarzenia

O wystawie w: Polskim Radiu Białystok  / TVP Białystok / Programie "U źródeł wiary"

Sponsorzy projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miast0 Białystok, Urząd Marszałkowski
Fundacja Dialog Narodów
Firma Kan

Partnerzy:
Konsulat RP w Petersburgu
Towarzystwo Wozrożdenie
Radio Wiera