2017.07.17

Wernisaż w Helsinkach

 
Natalia Walicka
W niedzielę 16 lipca w Helsinkach miał miejsce wernisaż wystawy „Kolory prawosławia – Polska”. Odsłona wystawy odbyła się na placu przy soborze Uspieńskim, który jest największą i najokazalszą prawosławną świątynią w stolicy Finlandii. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców, jak również turystów, dla których sobór jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej.

Grupa podróżująca z wystawą rozpoczęła dzień świętą liturgią, której niektóre elementy różniły się od praktyk w Polsce. Otwarcie wystawy odbyło się w cerkwi, uświetnił ją występ chóru młodzieżowego białostockiego soboru św. Mikołaja, pod dyrygenturą Joanny Jurczuk. Głos zabrali ojciec Mikael Sundkvist, pomysłodawca i koordynator projektu – Aleksander Wasyluk oraz Tomasz Kozłowski Chargé dAffaires Ambasady RP w Helsinkach. Zaproszeni goście oraz proboszcz parafii otrzymali prezenty od Urzędu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego i organizatorów wystawy.

Wszyscy przybyli na wystawę zostali zaproszeni na drobny poczęstunek.

Wystawa spotkała się z ogromnym entuzjazmem, wielu odbiorców wyraziło zaskoczenie faktem, że prawosławie w Polsce jest tak rozwinięte. Inicjatywa została doceniona, zarówno przez zaproszonych gości jak i fińskich odbiorców. Organizatorzy otrzymali wiele entuzjastycznych słów uznania i podkreślenia wagi projektu.

Po krótkim, ze względu na napięty grafik, zwiedzaniu miasta, grupa udała się na nocleg do letniego obozowiska dla prawosławnej młodzieży – Kaunisniemi. Została tam bardzo ciepło przyjęta zarówno przez uczestników turnusu jak i ich opiekuna duchowego – ojca Teemu Toivonen i liderę obozu Iidę Lonkila

Wieczór został spędzony na grach i zabawach integracyjnych polskiej i fińskiej młodzieży, wspólnym grillowaniu i kończącym dzień akafiście do Bogarodzicy w języku fińskim i cerkiewnosłowiańskim. Po akafiście ojciec Teemu opowiedział zebranym historię najbardziej czczonej w Finlandii ikony Matki Bożej Koniewskiej, której kopia znajdowała się w kaplicy. Dołączyła do niej ikona świętego męczennika młodzieńca Gabriela, która została przywieziona w prezencie przez polską grupę.

Projekt współfinansowany w ramach projektu Promesa 2017 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

For. Tomasz Grześ i Aleksander Wasyluk

Transmisja live z wydarzenia


O wystawie w: Polskim Radiu Białystok i TVP Białystok

Partnerzy:
Centrum kulturalne Sofia
Parafia katedralna w Helsinkach
Ambasada RP w Helsinkach

Sponsorzy projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski
Fundacja Dialog Narodów
Firma Kan