2013.09.24

Patriarcha Rumunii obejrzał wystawę „Kolory Prawosławia. Polska”

 
Po słowach wypowiedzianych przez hierarchę można stwierdzić, iż ekspozycja zrobiła na nim wielkie wrażenie: zaprezentowane zdjęcia mają wielką artystyczną wartość. Z łatwością można na nich dostrzec nachodzące na siebie światłość łaski na ludzkich twarzach oraz światłość i piękno otaczającej przyrody. To wspólny, charakterystyczny element całej tej wystawy: przemieniona przyroda, stworzenie otwarte na Królestwo Boże, ludzka zażyłość z obecnym Bogiem, i to nie tylko w cerkwi, ale i na zewnątrz, na łonie natury, w krajobrazach, które mijają pielgrzymi. 

Patriarcha stwierdził, iż także Rumunia powinna zorganizować taką wystawę, zwłaszcza dla jej licznej diaspory: musimy przypomnieć nasze piękne monastery tym, co je widzieli, zaś młodym – a zwłaszcza tym urodzonym za granicą - pokazać najpiękniejsze obrazy z naszych rumuńskich monasterów, cerkwi i katedr; powinni oni już od dziecka o nich wiedzieć.

Przy tej okazji dyrektor centrum prasowego Rumuńskiego Patriarchatu Biserica - o. Mikołaj Dascalu, który był obecny na wernisażu wystawy, wręczył patriarsze Danielowi album „Kolory Prawosławia. Polska” wydany w trzech wersjach językowych: polskim, angielskim i rosyjskim.

Dominika Kovačević