2013.10.01

Wystawa “Kolory Prawosławia. Polska” w Tbilisi

 
Mamy dziś piękny dzień, bo otwieramy wystwę o prawosławiu w Polsce – powiedzial rektor Uniwersytetu Sergo Vardosanidze, który wspomniał także o przyjacielskich kontaktach polsko-gruzińskich i łączacej oba kraje postaci św. męcz. Grzegorza (Peradze). 

Prezentujemy dziś w Gruzji polskie prawosławie, które jest częścią polskiego dziedzictwa – mówił ambasador Polski w Gruzji Andrzej Cieszkowski. Dyplomata podziękował gruzińskiemu partnerowi projektu Uniwersytetowi św. Andrzeja za pomoc w organizacji wernisażu i życzył stronie polskiej i gruzińskiej dobrych wzajemnych kontaktów.

O chęci współpracy mówił także Vakhtang Sartania, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Administracyjnego. Mariusz Nikiciuk, prezes Stowarzyszenia Prawosławna Inicjatywa Orthnet, zarządzającego serwisami Cerkiew.pl i Orthphoto.net, opowiedział zebranym o wystawie i samym serwisie Orthphoto. Z ciepłym przyjęciem ze strony gruzińskiej spotkał się śpiew chóru im. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz św. Grzegorza (Peradze), którym dyrygował o. Łukasz Godun. Z gruzińskimi utworami cerkiewnymi i ludowymi wystapił uniwersytecki chór Herio. Goście wystawy, wśród których znaleźli się studenci, sympatycy serwisu Orthphoto z Gruzji, światowej sławy gruziński reżyser Michail Kabachidze, a także polski aktor Tadeusz Chudecki, byli pod wielkim wrażeniem prezentowanych zdjęć. Jeszcze dziś zdjęcia planuje obejrzeć arcybiskup Nikozi Izajasz.

Wstawa przez najbliższy tydzień będzie prezentowana w budynku Uniwersytetu przy ul. Czawczawadze 53a. Już wkrótce w naszym serwisie znajdzie się fotoreportaż z wernisażu, a także materiał filmowy na naszym kanale na Youtube.
Natalia Klimuk