2013.09.18

Polski flash mob na otwarciu wystawy w Bułgarii

 
W Sofii fotografie zostały wyeksponowane w samym centrum miasta, na Moście Zakochanych. Znajdujące się w otwartej przestrzeni miejsce wystawy sprzyjało oryginalnej formie wernisażu. Grupa z Polski przygotowała flash mob. O godzinie podanej na plakatach na moście pojawiły się zainteresowane osoby, oglądające fotografie i spodziewające się standardowego otwarcia wystawy, jak i przypadkowi przechodnie. Wśród nich byli też zakamuflowani chórzyści. W pewnym momencie pojawił się akordeonista, Michał Borkułak, intonujący polską piosenkę. Stopniowo dołączali do niego oglądający wystawę. Wszyscy zebrali się na środku mostu i długo śpiewali wspólnie wschodniosłowiańskie – polskie, ukraińskie i białoruskie – folkowe pieśni. Przechodzący przez most otrzymywali płyty CD promujące prawosławie w Polsce z informacją o wystawie. Oficjalnego otwarcia dokonał Plamen Sivov oraz Aleksander Wasyluk, pomysłodawca i koordynator projektu. 

Wernisaż został poprzedzony występem polskiego chóru pod dyrygenturą ks. Łukasza Goduna w cerkwi pw. św. Sofii. Koncerty muzyki cerkiewnej w świątyniach to dość nowa aktywność na mapie kulturalnej miasta. W wydarzeniu wzięli udział m. in. nuncjusz apostolski w Bułgarii oraz charge d'affaires polskiej ambasady wraz z ambasadorem Ukrainy. Szczególnym gościem był o. Kirył Popow, znany kompozytor muzyki cerkiewnej, który podarował polskiemu chórowi najnowszy zbiór swoich utworów czerpiących z dziedzictwa śpiewu starobułgarskiego.

Kilkadziesiąt barwnych fotografii z opisami będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie w Sofii. Wystawa portalu OrthPhoto oraz środowe aktywne działania w przestrzeni publicznej miasta przyczyniły się budowania pozytywnego wizerunku polskiego prawosławia. Polska bywa bowiem często kojarzona jako kraj rzymskokatolicki, co przekreśla wielokulturowość naszego kraju.
Katarzyna Sawczuk