2013.09.17

Wystawa "Kolory Prawosławia. Polska" w Bukareszcie

 
Na uroczystość przybyli m. in. przedstawiciele rumuńskiej Cerkwi na czele z dyrektorem centrum prasowego Rumuńskiego Patriarchatu Biserica - o. Mikołajem Dascalu, ambasador Polski w Rumunii Pan Marek Szczygieł, Dyrektor Polskiego Instytutu w Bukareszcie Pani Maja Wawrzyk, członkowie stowarzyszenia Filos będącego rumuńskim partnerem polskich organizatorów cyklu wystaw - serwisu Orthphoto.net oraz MSZ,  dziennikarze patriarszej stacji telewizyjnej Trinitas, a także rumuńscy użytkownicy Orthphoto. Patriarcha Rumunii Daniel ze względu na udział w wydarzeniach związanych z początkiem nowego roku szkolnego nie mógł pojawić się na otwarciu wystawy.

Podobnie jak na Ukrainie, wernisaż rozpoczął się prezentacją fotokastu, po którym nastąpiły przemowy dostojnych gości. Ojciec Mikołaj w swoim wystąpieniu przedstawił podstawowe dane dotyczące Cerkwi w Polsce i wyraził wielką radość, iż taka wystawa gości w progach rumuńskiego Patriarszego Pałacu. Natomiast polski ambasador podkreślił, iż wystawa umożliwia poznanie mieszkańcom Rumunii mniej znanego oblicza naszego kraju - prawosławia, które jest integralną częścią polskiej historii i kultury. Zaznaczył również, iż jednym z najważniejszych zabytków jego rodzinnego miasta - Lublina - jest prawosławna katedra pw. Przemienienia Pańskiego, której początki sięgają kilka wieków wstecz, a wspomagającymi jej budowę byli członkowie rumuńskiej dynastii. Jego zdaniem fakt ten jest doskonałym dowodem dobrych i wieloletnich relacji pomiędzy naszymi narodami, dla których pomostem, jak widać, często było Prawosławie. Z kolei Aleksander Wasyluk, założyciel i kierujący serwisem Orthphoto, wyjawił, iż wraz z Serbami, Rumuni zajmują drugie miejsce pod względem aktywności i liczby użytkowników serwisu z danego kraju.

Na koniec części oficjalnej wystąpił chór św. Bazylego Martysza, który wykonał kilka utworów cerkiewnych i ludowych. Koncert tak spodobał się zgromadzonym gościom, iż następnego dnia, na zaproszenie Trinitas TV, chór wziął udział w kilkudziesięciominutowym nagraniu programu telewizyjnego na oficjalnym kanale Rumuńskiego Patriarchatu.

Dominika Kovačević