2014.07.10

Wystawa "Kolory Prawosławia. Polska" na Kalamegdanie

 
Elżbieta Iwaniuk We wtorkowy wieczór, 8 lipca, bardzo wiele osób zebrało się w twierdzy Kalemegdan w stolicy Serbii, aby obejrzeć wystawę “Kolory Prawosławia. Polska”. Przygotowało ją Stowarzyszenie Prawosławna Inicjatywa OrthNet oraz Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Belgradzie.

Wystawę uroczyście otworzył patriarcha serbski Ireneusz, który w okolicznościowym przemówieniu powiedział: Żyjemy w czasach, w których narody i kultury pomieszały się, dlatego powinniśmy poznawać jedni drugich – bo na ile się poznamy, na tyle będziemy się cenić. A teraz mamy okazję poznać część naszej prawosławnej kultury, która jest kultywowana w dzisiejszej Polsce.

Wraz ze zwierzchnikiem serbskiej Cerkwi wystawę otworzył chargé d'affaires Ambasady RP w Belgradzie. Oficjalny list zwierzchnika PAKP - metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy - przygotowany na tę szczególną okoliczność, odczytał po serbsku ks. Michał Czykwin z parafii św. Jana Teologa w Białymstoku. Jest ona związana z Serbią, m.in. dzięki temu, że znajdują się w niej relikwie św.św. Kosmy i Damiana oraz św. księcia Łazarza serbskiego. Aleksander Wasyluk, założyciel serwisu Orthphoto.net, a także kierujący nim i Cerkiew.pl, opowiedział zebranym o wystawie i samej inicjatywie Orthphoto. Zapoznał przybyłych z danymi liczbowymi: w serwisie znajduje się 80 tysięcy zdjęć, ma 5 tysięcy użytkowników, 10 wersji językowych, a Serbia była drugim krajem jaki przystąpił do OrthPhoto. Obecni byli też: biskup remezjański Andrzej, wiceprezydent Belgradu, korpus dyplomatyczny, Walenty Korycki - wicemarszałek województwa podlaskiego, Adam Musiuk - radny miasta Białegostoku.

Po przemówieniach śpiewały dwa chóry. Na początku chór parafii św. Jana Teologa w Białymstoku wraz z Pierwszym Belgradzkim Towarzystwem Śpiewaczym zaśpiewali wspólnie modlitwę Otcze nasz. Po tym miały miejsce krótkie występy każdego z chórów. Białostockimi chórzystami dyrygował Marcin Aleksiejuk, którzy zaśpiewali pieśni Gaude Mater Polonia oraz O mój rozmarynie. Serbscy śpiewacy wykonali m.in. patriotyczną pieśń Tamo daleko.

Następnie ks. Michał Czykwin oprowadził patriarchę Ireneusza po wystawie. Patriarcha obejrzał wszystkie prezentowane zdjęcia i zapoznał się z ich opisami. Po tym uczestnicy spotkania wykonali pamiątkowe zdjęcie i udali się na uroczystą kolację z Pierwszym Belgradzkim Towarzystwie Śpiewaczym, jakie ma już 161 lat.

Ekspozycja prezentuje barwne oblicze polskiego prawosławia: świątynie, obrzędy, duchownych i wiernych. W nocy jest podświetlana i prezentuje się bardzo malowniczo. Wystawa będzie prezentowana w centrum miasta do 8 sierpnia.

Belgrad już po raz drugi gości wystawę przedstawiającą życie Cerkwi w Polsce. Jesienią 2013 roku można było obejrzeć ją w słynnej cerkwi św. Sawy. Tegoroczną ekspozycję dofinansowała Ambasada RP w Serbii, Podlaski Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miejski w Białymstoku.


Zdjęcia: Tomasz Grześ