2013.09.15

"Kolory Prawosławia. Polska" w stolicy Mołdawii

 
Uroczystość odwiedził m.in. ambasador Polski w Mołdawii Artur Michalski. Podkreślił, że mieszkańcy Kiszynowia mają unikalną możliwość, by zobaczyć jak żyje Kościół prawosławny w Polsce. 

Wernisaż wzbogacił swoim śpiewem chór św. kapł. męcz. Bazylego Martysza pod dyrekcją ks. Łukasza Goduna. W urozmaiconym repertuarze znalazły się utwory zarówno religijne jak i świeckie związane z polską tradycją.

Metropolita Włodzimierz z zainteresowaniem obejrzał wystawę. Podkreślił, że pierwszym państwem jakie odwiedził poza Związkiem Radzieckim była właśnie Polska. Fotografie zaprezentowali mu pomysłodawca przedsięwzięcia Aleksander Wasyluk i ks. Nicolae Ciobanu, dyrektor departamentu kultury metropolii mołdawskiej. O. Mikołaj wykazał się chęcią pomocy i wielkim zaangażowaniem w organizacji wystawy w Kiszyniowie.

Wcześniej, w niedzielny poranek, chórzyści i członkowie redakcji Orthphoto uczestniczący w projekcie wzięli udział w Boskiej Liturgii w cerkwi św. archanioła Michała w położonej nieopodal Kiszynowa miejscowości Kruglik. Wszyscy mogli zakosztować gościnności mieszkańców wsi - uczestnicy wernisażu nocowali bowiem w domach parafian.

Wernisaż w stolicy Mołdawii jest kolejną już prezentacją wystawy "Kolory Prawosławia. Polska". Następne będą miały miejsce w najbliższych dniach w Rumunii, Bułgarii i Serbii. Odbywają się one w ramach projektu "Polska - Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia". dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Paweł Karczewski