2012.09.25

Wernisaż wystawy „Kolory Prawosławia. Polska” w Parlamencie Europejskim

 
Natalia Klimiuk Pierwszym miejscem poza granicami Polski, w którym można zobaczyć wystawę fotograficzną serwisu Orthphoto „Kolory Prawosławia. Polska” jest Bruksela. Fotografie, z inicjatywy europosła Michała Kamińskiego, zostały zaprezentowane w Parlamencie Europejskim.

Który to wernisaż „Kolorów Prawosławia. Polska”, koordynator serwisu Orthphoto Aleksander Wasyluk, odpowiedzieć nie umiał. Popularność wystawy sprawiła, że w krótkim czasie po pierwszej prezentacji w październiku 2011, przygotowano jej duplikat. Od tego czasu, po małych i większych miejscowościach w Polsce, jeździły dwie wystawy poświęcone prawosławiu w Polsce. Na potrzeby prezentacji w Parlamencie Europejskim przygotowano nową wersję. Prezentowane dotychczas pojedynczo zdjęcia pogrupowano tematycznie. Znajdziemy tu informacje o istocie prawosławia – o jego sakramentach, wiernych, roli dzieci, a także zagadnienia związane z Cerkwią w Polsce –tutejszymi monasterami, oryginalną architekturą cerkiewną. Informacje przygotowano w języku angielskim. Na każdej z tablic jest jedno zdjęcie wiodące, i dwa, trzy, uzupełniające temat. Razem to ponad sto fotografii. Zasoby serwisu Orthphoto są znacznie bogatsze, dlatego podczas wystawy pozostałe zdjęcia prezentowane były w postaci pokazu slajdów. Na koniec wernisażu odbył się również przedpremierowy pokaz fotokastu przygotowanego wspólnie z Fundacją Oikonomos ze zdjęć, plików wideo ora z śpiewu cerkiewnego zgromadzonych do tej wystawy.

Podczas wernisażu, 18 września, głos zabrał poseł Kamiński, który już wcześniej dał się poznać jako sympatyk prawosławia. Podkreślał, że jest ono drugim, najliczniejszym w jego kraju wyznaniem, które od setek lat współtworzy polską społeczność, wnosząc do niej to, co ważne dla całej Europy, czyli wartości chrześcijańskie. Europoseł Kamiński przypomniał o ważnym wydarzeniu, które w sierpniu miało miejsce w Polsce – podpisaniu wspólnego przesłania Cerkwi prawosławnej w Rosji oraz Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.

Honorowy patronat nad wystawą sprawuje prezydent Polski Bronisław Komorowski. W liście od prezydenta, odczytanym przez jego doradcę do spraw społeczności prawosławnej Aleksandra Sosnę, poruszone były dwie kwestie. Duża rola promocyjna wystawy – pokazanie Polski jako kraju tolerancyjnego oraz obywatelski wymiar serwisu Orthphoto.net, którego wolontariusze poświęcają swój czas i umiejętności, by pokazywać piękno prawosławia.

Głos zabrał także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który zwrócił uwagę, na to, że rozwiązanie współczesnych problemów europejskiej gospodarki, tkwi w odwołaniu się do wartości propagowanych przez Kościoły chrześcijańskie.

Arcybiskup lubelski i chełmski Abel, jako przedstawiciel Soboru Biskupów PAKP, odznaczył posła Michała Kamińskiego Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia.

Artystyczną oprawę wernisażu zapewnił chór lubelskiej katedry prawosławnej prowadzony przez Andrzeja Boubleja. Chórzyści zaprezentowali różnorodny stylistycznie program, który spotkał się z ciepłym przyjęciem. Znalazły się w nim modlitwy z liturgii i nabożeństwa całonocnego czuwania, Kant przed Chełmską Ikoną Bogarodzicy, a w finale hymn do równych apostołom Cyryla i Metodego.

Uroczystość otwarcia zgromadziła pracowników parlamentu, ambasadorów prawosławnych krajów, a także przedstawicieli prawosławnych Cerkwi lokalnych - Grecji, z metropolitą Achai Atanasiosem na czele, oraz Rosji, Gruzji i Rumunii, których parafie znajdują się w Brukseli.

Wystawa, w sali Jehudi Menuhin, czyli jednej z najbardziej reprezentacyjnych w budynku parlamentu, będzie prezentowana do 21 września.

Wystawę zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku
fot. U. Wasyluk i J. Horbowiec