2014.01.12

Podsumowanie projektu: Polska – Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia

 

Dobiegł końca realizowany przez Stowarzyszenie Prawosławna Inicjatywa OrthNet projekt Polska – Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia współfinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Głównym założeniem projektu było przybliżenie historii i współczesności kultury Polski postrzeganej przez pryzmat prawosławia. Zrealizowano ów cel poprzez zaprezentowanie wystawy Kolory Prawosławia. Polska w stolicach Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Serbii i Gruzji, a także w miastach ww. krajów tj. Winnica, Raków, Balti, Ruse czy Loznica. Ponad pół roku (od 1 maja do 30 listopada br.) trwały prace nad prawidłowym przebiegiem projektu, w które zaangażowało się kilkadziesiąt wolontariuszy z Polski i państw partnerskich.

Projekt można uznać za historyczny, gdyż po raz pierwszy nasz kraj promowano we wschodnich i południowych europejskich państwach wykorzystując wielowiekową tradycję i obecność na naszych terenach prawosławia. Poprzez 200 fotografii 57 autorów, wybranych ze strony www.orthphoto.net. zaprezentowano polskie prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie. Nasze wiejskie i miejskie cerkwie, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z prawosławiem, duchowieństwo i parafian.

Należy podkreślić, że wystawy otwierali, bądź odwiedzali zwierzchnicy lokalnych Cerkwi prawosławnych. Zapowiedzi i relacje z wernisaży były relacjonowane przez cerkiewne i publiczne media w poszczególnych krajach. Wystawa była okazją do ukazania prawosławia i Polski w głównych wiadomościach stacji publicznych. Pisały o niej serwisy internetowe również w krajach, w których nie była prezentowana. Dzięki analizie internetowej wiemy o ponad 120 linkach do stron informujących o naszym projekcie. Wernisaże odbywały się w uczęszczanych i ważnych miejscach tj. Biblioteka Narodowa, Siedziba Patriarchatu, Muzeum Etnograficzne, uniwersytety czy Most zakochanych w Sofii. Jako pierwsi zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną w cerkwi św. Sawy w Belgradzie. Każdemu otwarciu towarzyszył chór pod dyrygenturą ks. Łukasza Goduna, który wzruszał słuchaczy śpiewając utwory religijne i polskie pieśni patriotyczne. W Rumunii chórzyści nagrali ponad godzinny koncert dla telewizji Trinitas.

W ramach projektu został też wydany album „Kolory prawosławia. Polska” (w 3 wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej), liczący 176 stron w formacie A4 z twardą okładką, na których prezentowanych jest ponad 120 zdjęć. Publikacja powstała na podstawie wydania warszawskiej Metropolii Prawosławnej o takim samym tytule z roku 2011. Ponadto na wernisażach rozdawane były płyty CD z fotokastem prezentującym w łączonej formie filmu (autorstwa Romana Wasiluka) i zdjęć życie Cerkwi prawosławnej w Polsce. Fotokast można obejrzeć na nowo otworzonym kanale orthphoto na stronie www.youtube.com. Dodatkowo zamieszczona jest na płytach muzyka cerkiewna, wykonywana w różnych językach przez prawosławne chóry: dziecięce, młodzieżowe, parafialne, monasterskie i wojskowe.


Projekt Polska – Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia był współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ramach konkursu "Współpraca w ramach Dyplomacji Publicznej 2013r.”, ale jego realizacja nie byłaby możliwa bez pomocy: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Urzędu Miasta i Gminy w Michałowie, Fundacji Dialog Narodów, Fundacji Oikonomos, Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS oraz firm: Adampol, Unibep, Pronar i Naftan.

Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad projektem, a także wszystkim tym, którzy wspierali nasze przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z przygotowań do wernisaży i ich przebiegu, który został umieszczony w serwisie cerkiew.pl.


Magdalena Kucharewicz