2013.07.27

Wernisaż wystawy "Kolory Prawosławia. Polska" w Mińsku

 
Wystawa prezentuje 200 fotografii 57 autorów, wybranych ze strony www.orthphoto.net. Dzięki temu przedsięwzięciu Białorusini mają możliwość zapoznania się z polskimi prawosławnymi tradycjami religijnymi, hierarchami, duchowieństwem oraz parafianami. Mogą także zobaczyć monastery i cerkwie, których historia sięga niekiedy wielu stuleci. 

Wernisaż wystawy otworzył abp nowogródzki i lidzki Gurij, który obecnie zarządza sprawami Egzarchatu. Powitał on wszystkich zebranych i wyraził ogromną radość z faktu, że wystawa dotarła do Mińska i prezentuje Cerkiew w Polsce. Następnie zostały przeczytane listy metropolity mińskiego i słuckiego Filareta, patriarszego egzarchy całej Białorusi oraz metropolity Sawy, zwierzchnika Cerkwi w Polsce. Obaj hierarchowie podkreślili, jak ważne we współczesnym świecie jest niesienie misji prawosławia i świadczenie o swojej wierze.

Charge d'affaires polskiej ambasady w Mińsku, Aleksander Wasilewski porównał wystawę do bukietu, który przepięknie odwzorowuje duszę polskiego prawosławia. Z kolei o wieloletniej współpracy z polskimi prawosławnymi wydawnictwami mówił dyrektor Wydawnictwa Egzarchatu Białoruskiego – Włodzimierz Grozov. Organizatorzy, Aleksander Wasyluk i Matfiej Rodov, w kilku słowach opowiedzieli o projekcie i historii portalu orthphoto.net.

Na wernisażu wystąpił także chór kaplicy św. męcz. kapłana Bazylego (Martysza) z Warszawy pod dyrygenturą ks. Łukasza Goduna. Wykonał on kilka utworów cerkiewnych oraz polskich pieśni narodowych.

Wystawa “Kolory prawosławia. Polska” prezentowana jest z błogosławieństwem Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy i pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Piotr Makal, Magdalena Kucharewicz