2013.12.04

Nasza wystawa w Rakowie (Białoruś)

 
Wystawa "Kolory prawosławia. Polska" w tym roku dzięki wsparciu finansowemu polskiego MSZ gości w 7 krajach Europy. 1 grudnia miał miejsce kolejny wernisaż, tym razem w miasteczku Raków na Białorusi. Wystawę w tym miejscu zorganizowała parafia pw. Przemienienia Pańskiego.

W inauguracji uczestniczył charge d'affaires polskiej ambasady w Mińsku Aleksander Wasilewski, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in: "Prawosławie w Polsce to część naszego życia religijnego. (...) Wystawa, z jednej strony, przedstawia architekturę, ale wydaje mi się, że najważniejszym jej elementem są wierni." Duchowy sens wystawy przedstawił proboszcz o. Sergij Lepin, sekretarz prasowy miniskiej diecezji: "Fotografia to zapieczętowany moment przeszłości, który chronimy dla przyszłości. Można powiedzieć, że całe nasze życie to zbiór obrazów, który przedstawiamy na Bożym sądzie. Oto z jednej strony Pan, Jego aniołowie, święci, a z drugiej – my i nasza "galeria". Daj Boże, żeby choć w części móc naśladować piękno, które widzimy na tych (wystawy OrthPhoto – przyp. red.) obrazach."

Raków ma bardzo ciekawą historię. To tutaj znany kompozytor Michał K. Ogiński napisał 219 lat temu swój słynny polonez "Pożegnanie Ojczyzny". W okresie dwudziestolecia międzywojennego miasteczko leżało na granicy między ZSRR a Rzeczpospolitą.

Piotr Makal
za: www.sobor.by