2013.08.27

Rozpoczyna się II część projektu „Polska – Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia.”

 
Stowarzyszenie Prawosławna Inicjatywa OrthNet znajduje się w przededniu realizacji drugiej części projektu „Polska – Partnerstwo Wschodnie. Dialog na płaszczyźnie Prawosławia.”. W ramach zaplanowanych wydarzeń odbędą się otwarcia wystawy „Kolory Prawosławia. Polska” w głównych miastach Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii i Serbii. W ramach projektu mamy już za sobą wernisaż wystawy w Mińsku.

Druga część projektu rozpocznie się w najbliższą środę. Z Białegostoku wyjedzie ponad czterdziestoosobowa grupa, w skład której wchodzi chór cerkiewny pw. św. męczennika Bazylego oraz przedstawiciele redakcji portalu cerkiew.pl i innych prawosławnych mediów i organizacji. Ich zadaniem będzie organizacja i uświetnienie wernisaży, z których pierwszy odbędzie się 13 września w Winnicy na Ukrainie. Harmonogram wystaw znajduje się na stronie projektu www.poland.orthphoto.net. Wernisażom towarzyszą prelekcje o Polsce i spotkania poświęcone polskim tradycjom i współczesności.

Realizowany projekt można uznać za historyczny, gdyż po raz pierwszy Polska promuje się we wschodnich i południowych europejskich krajach wykorzystując wielowiekową tradycję i obecność na jej terenach Prawosławia. Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013 r. Wsparcia udzieli ponadto: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Białystok, Urząd Gminy Michałowo, Fundacja Dialog Narodów, Fundacja Oikonomos, Eleos oraz firmy: Adampol, Unibep, Pronar i Naftan.

Po wrześniowym turnee przed Stowarzyszeniem pozostanie jeszcze realizacja projektu w Gruzji. Wernisaż wystawy w Tibilisi zaplanowano na 1 października.

Nadal istnieje możliwość wsparcia Stowarzyszenia w planowanych działaniach. Każda przekazana złotówka przyczynia się do lepszej prezentacji naszego kraju i naszego Prawosławia!